SON DAKİKA

Kış lastiği kullanımının zorunlu olduğu il ve ilçelerde 1 Aralık’tan İtibaren Kış Lastiği Denetimleri Başlayacak

Bu haber 30 Kasım 2018 - 18:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kış lastiği kullanımının zorunlu kılındığı il ve ilçe merkezlerinde, 05-11 Aralık tarihleri arasında saat: 10.00-12.00 ile 14.00-16.00 arasında kış lastiği denetimi yapılacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımacılığı yapan taşıtlar için her yıl 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğu getirildiği hatırlatılarak;

Karayolu güzergâhlarında yol kenarı trafik denetimlerinde,

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bağlı yol kenarı denetim istasyonlarında,

Terminal/otogar giriş ve çıkışlarında,

Şehirlerarası yolcu ve eşya taşıyan taşıtlar ile valiliklerce karar alınan illerde yoğunlaştırılmış “Kış lastiği” denetimi yapılacağına dikkat çekildi.

Yapılan açıklamada, Kış mevsiminde trafik ortamında güvenliğin sağlanması ve mağduriyet yaşanmaması için vatandaşlarımızdan kış lastiği kullanmaları ve taşıtlarında bulundurulması zorunlu olan zincir, çekme halatını tamamlamaları ve taşıt lastiklerinin mevzuata uygun duruma getirmeleri konusuna dikkat çekildi.

KIŞ LASTİĞİ NEDİR ?

Kış lastiği olarak geçen lastik türleri; üzerinde M+S veya kar tanesi (snowflake) işareti bulunan ve 7 ºC’nin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu artırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş, sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik türüdür. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastiklerde bu kategoriye girer.

Haber; Sümer TAŞKIRAN

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.