SON DAKİKA

KRİMİNAL POLİSLERİMİZ FAİLİ MEÇHUL OLAYLARI ÇÖZÜYOR!

Bu haber 02 Şubat 2019 - 14:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Parmak izi ile faili meçhul olaylar aydınlığa kavuştu.

İçişleri Bakanlığınca yapılan açıklamaya göre terör örgütlerine ait örgütsel materyallerden elde edilen 15 binden fazla parmak izi sistemi kaydedildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığı arasında parmak izi paylaşımı sayesinde son 3 ayda 2 bin 765 faili meçhul olay aydınlatıldığını bildiren Bakanlık, ayrıca FETÖ, PKK terör örgütlerine ait  örgütsel materyallerden elde edilen 15 binden fazla parmak izi de Emniyet ve Jandarmanın ortak parmak izi sistemine kaydedildiği açıklandı.

Parmak izi faaliyetlerinin etkin ve verimli şekilde yürütülmesini sağlamak ve zaman kaybını önlemek amacıyla,  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatı ile geçen yıl Jandarma Genel Komutanlığı,  Otomatik Parmak İzi ve Avuç İzi Teşhis Sistemi OPTES ile Emniyet Genel Müdürlüğü,  Otomatik Parmak İzi Teşhis Sistemi (APFIS) sistemlerinin karşılıklı sorgulanmasına dair protokol imzalandığı belirtildi. Bakanlık, İki kurumun sistemlerindeki parmak izlerini karşılıklı birbirine açmasıyla birçok faili meçhul olay da çözüme kavuştu. Emniyet ve jandarmanın parmak izi paylaşımı sayesinde, 231 PKK, 61 FETÖ, 62 öldürme, 145 uyuşturucu, bin 685 hırsızlık olayı, 581 diğer olaylar olmak üzere son  3 ayda toplam 2 bin 765 faili meçhul olay aydınlatıldığı ve bu olaylarda alınan 7 bin 844 parmak izi ise  3 bin 687 farklı kişi ile irtibatlandığı açıklamalarında bulundu.

15 TEMMUZ DARBE SONRASI ÇALIŞMALAR

İçişleri Bakanlığı, özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra çöp ve boş arazilere atılan FETÖ terör örgütüne ait kitaplar ve örgütsel dokümanlar ile PKK/KCK terör örgütüne yapılan operasyonlarda ele geçirilen örgütsel materyaller de kriminal laboratuvatlarda tek tek incelendiğini, FETÖ ve PKK terör örgütlerine ait  32 bin 727 delilden elde edilen 15 binden fazla parmak izi de Emniyet ve Jandarmanın ortak parmak izi sistemine kaydedildiğini ifade etti.

TERÖR OLAYLARI BAŞARILI BİR ŞEKİLDE  AYDINLATILDI

01 Ağustos 2011 tarihinde Van-Hakkari karayolu Gedikbaşı köyü mevkiinde yol emniyeti ve kontrol devriyesi görevini yapan time ve o esnada yolda  bulunan konvoya terör örgütü mensuplarınca el bombası ve ateşli silahlarla saldırılması sonucu bir astsubayı şehit olmuş, eski Başkale Kaymakamı Bilgehan Bayar da yaralandığını belirten Bakanlık,  olayda elde edilen faili meçhul kalan parmak izleri Emniyet ve Jandarma karşılıklı parmak izi entegrasyon sonucunda sistemde yeniden  sorgulandı. Yapılan sorgulamanın ardından olayı  gerçekeştiren terörist tespit edilerek, olayın aydınlatıldığı açıklandı. Bunun yanı sıra, geçen yıl Haziran ayında Kahramanmaraş’ta meydana gelen silahlı çatışma olayında alınan 2 adet parmak izinin terör örgütü mensubu Gaffari Yorulmaz’a ait olduğu tespit edildi.  Gaffari Yorulmaz’a ait parmak izlerinin Otomatik Parmak İzi ve Avuç İzi Teşhis  Sistemi ( OPTES)  veri tabanında yapılan araştırmada geçmiş yıllarda yaşanan 6 olayla eşleştiği görüldüğü bildirildi.

FAİLİ MEÇHUL OLAYLAR

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, geçen yılın Temmuz ayında Gümüşhane’nin Kürtün ilçesi Üçtaş Köyü kırsalında terör örgütü mensuplarıyla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada, terör örgütünün sözde Karadeniz Bölge sorumlusu Zeynel  kod adlı Mehmet Yakışır etkisiz hale getirildiği söylendi. Mehmet Yakışır’dan alınan parmak izlerinin OPTES- APFIS veri tabanında bulunan parmak izleriyle karşılaştırılmasıyla, 9 faili meçhul terör olayının sorumlulularından olduğu tespit edildi bildirildi.

Haber: Sümer TAŞKIRAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.