SON DAKİKA

“KURUMUŞ ÇİÇEKLER ANKARA’DA AÇTI”

Bu haber 06 Aralık 2018 - 14:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Birlik, beraberlik, dostluk, kardeşlik bağlarının güçlenmesinin sembolü haline gelen ‘Anadolu’nun Güçlü Sesi’ İç Anadolu Birliği’nin ( İÇAN ) desteğiyle “Kurumuş Çiçekler Ankara’da Açtı” adlı sergi Ankara Zafer Çarşısı Büyükşehir Belediyesi Güzel Sanatlar Galerisi’nde izleyicilerinin beğenisine sunuldu.
Sergi, İç Anadolu Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Akif Işık’ın yıllar boyu ülkemizden ve dünyadan derlediği kurumuş çiçeklerden oluşan koleksiyonundan oluşuyor.
Sergi açılışı öncesinde İsmet Taş ve Mehmet Akif Işık İç Anadolu Birliği ve Sergi hakkında polis medya muhabirine açıklamalarda bulundu.
Aynı zamanda gazeteci yazar olan Genel Başkan İsmet Taş, İç Anadolu Birliği’nin en büyük hedefinin dünyada Türkiye’yi temsil etmek olduğunu belirtti. Taş, Türkiye’nin alî menfaatlerini en üst seviyede gözeten, varlık ve bekâsını koruyan, kollayan bir birlik olmayı hedeflediklerini, aynı zamanda devletin elinin uzanamadığı noktalarda sivil toplum kuruluşları olarak buna destek vermek olduğunu belirtti.
İsmet Taş, faaliyetlerine ilişkin olarak,“ Sosyal faaliyetler, kültürel faaliyetler, ekonomik faaliyetler, bölgesel hedefler ve küresel hedefler şekildedir…. Muasır medeniyetler üzerinde bir güneş gibi parlayabilmek için dünyanın büyük ekonomilerinden olmak zorundayız. Biz İç Anadolu Birliği olarak buna ne kadar katkıda bulunabilirsek, bu bağlamda çalışmalar yürütüp gayretler sarf edebilirsek kendimizi o denli mutlu hissedeceğiz” dedi.
İsmet Taş, Yozgat, Eskişehir, Konya şubelerini açtıklarını, diğer illerde temsilciliklerinin yanı sıra Ortadoğu, Kafkasya ve Balkan temsilciliklerinin de bulunduğunu belirtti.
Koleksiyonunun sahibi İç Anadolu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Akif Işık ise yaptığı açıklamada, uzun yıllar içerisinde görevli gittiği yurdumuzun çok çeşitli bölgelerinden ve dünyada çeşitli ülkelerden derlediğini aktararak, “Geçtiğimiz yıllar içerisinde okuduğum kitapların arasında sakladığım çiçeklerin çokluğu dikkatimi çekti. Ben de bunun üzerine ilaveler yaparak, koleksiyonumu zenginleştirdim. Ancak bir botanikçi olmadığımdan dolayı çiçeklerin isimlerini yazma imkânı olmadı. Sonuçta ortaya bu şeklide bir koleksiyon çıktı”

ÇİÇEKLERDEN OLUŞAN KARDEŞLİĞİN SİMGESİ TABLO
Işık, sergisinde en fazla ilgi çeken bir eserine ilişkin olarak şunları söyledi, “Kardeşliği vurgulamak açısından, Diyarbakır’dan, 1915 senesinde ‘Çanakkale geçilmez’ dedirten Çanakkale’den ve Kurtuluş Savaşı’nda Kastamonu, İnebolu’da; cephanenin Anadolu’ya nakledildiği yerden, topladığım çiçekleri bir tabloda birleştirdim, bu kardeşliğin simgesi olsun diye.”
Yoğun ilginin bulunduğu serginin açılış töreninde, semazen gösterisi, çocuk halk oyunları ile şiir ve ilahi dinletisi konuklara keyifli anlar yaşattı.

Haber; Sümer TAŞKIRAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.