SON DAKİKA

MİLLİ GÜVENLİK KURULU TOPLANTI SONRASI AÇIKALAMA

Bu haber 30 Mayıs 2019 - 23:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre;

Millî Güvenlik Kurulu, 30 Mayıs 2019 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında toplandı.

TOPLANTIDA;

Ülkemizin güvenliğini yakından ilgilendiren önemli iç ve dış gelişmeler bütün yönleriyle ele alınarak milli birlik ve beraberliği ile ülkemizin bekasını tehdit eden PKK/PYD-YPG, FETÖ VE DEAŞ başta olmak üzere, yurt içinde ve yurt dışında terör örgütlerine karşı sürdürülen mücadele hakkında kurul’a bilgi sunuldu ve müzakere edildi. Bu bağlamda, Kuzey Irak’ta yuvalanan PKK terör örgütüne karşı başarıyla yürütülen ‘Pençe Harekâtı kapsamlı bir şekilde ele alındı. Türkiye’nin ; bütün terör örgütleriyle, geçmişte olduğu gibi aynı azim ve kararlılıkla mücadelesine devam edileceği vurgulandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının da görev yaptığı idlib gerginliği azaltma bölgesinde yaşayan sivil halka yönelik Suriye rejimi tarafından gerçekleştirilen saldırıların idlib mutabakatına aykırı olduğu, Astana ruhunu zedelediği belirtildi.

Yeni bir insa krize ve kitlesel göçe engel olmak maksadıyla ilgili ülkelerle temasların sürdürüldüğü ifade edildi. 3. Kıbrıs Adası ve çevresinde son dönemde yaşanan gelişmelere ele alındı. Türkiye Cumhuriyeti  Devleti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Kıbrıs halkının hak ve menfaatlerini koruma kararlılığı bir kez daha teyit edilerek bölgeye yönelik provokatif davranışlardan ve sorumsuz açıklamalardan kaçınılması gerektiği, Türkiye’nin doğu Akdeniz’de uluslararası hukuka uygun faaliyetlerine devam edeceğini  ve oldubittilere izin vermeyeceğinin altı çizildi.

Yeni Zelanda’da vuku bulan ırkçı terör saldırısında olduğu gibi Sri Lanka’da da masum insanları hedef alan radikal, ırkçı ve örgütlü terör saldırısının aynı şiddetle konmadığı, Türkiye’nin; terörün dini, dili, ırkı, rengi olmadığı şeklindeki yaklaşımını ısrarla sürdüreceğim, Sri Lanka halkının acılarını paylaştığı dile getirildi.

HABER: Sümer TAŞKIRAN

www.polisbasin.com

www.polismedya.com.tr

www.polismedya.tv

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.