SON DAKİKA

Kısmi Kapanma Neyi İçeriyor?

ASAYİŞGÜNDEMPOLİS GÜNDEM

ÖĞRETMENİM

Bu haber 26 Kasım 2019 - 20:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Öğretmenler; gelecek nesillere ışık tutan, çevresini aydınlatan bilgi, görgü, sevgi ve hoşgörüde sınır tanımayan aydınlardır.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün “Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacak” dediği kutsal bir meslektir. Bir ülkenin ilimde, fende, teknolojide hukukun üstünlüğü birlik ve beraberlikte ileri gitmesinde en büyük rol öğretmenlerindir. Çünkü bilim adamını da, doktor, mühendis, yönetici ve din adamını da yetiştiren öğretmendir. Öğretmen ne kadar donanımlı, bilgili, inançlı, vatansever, hoşgörülü ve çalışkan olursa, yetiştirdiği nesiller de o denli başarılı olur ve sonuç olarak mutlu, huzurlu bir toplum meydana gelir.

Gönül ister ki Nizâmülmülk ile Alparslan Şeyh Edebali ile Osman Gaziyi, Hacı Bektaş-ı Veli ile I. Murat Gaziyi, Hacı Bayram-ı Veli ile II. Murat, Ak Şemseddin ile Fatihi, Mustafa’yı Kemal yapan Mustafa öğretmenlerin bugünün öğretmenlerine ilham kaynağı olsun. İnanıyorum ki oluyor da. Günümüze kadar elleri öpülesi eserleriyle gönüllerde taht kurmuş binlerce öğretmen var.

Öğretmenler, ülkeyi aydınlık yarınlara taşıyan bilge kişilerdir. Mustafa Kemal, kurtuluş savaşında hiç bir öğretmeni askere almamış; Meclis’te milletvekillerinin maaşları belirlenirken yine Başöğretmen Mustafa Kemal Paşa: “Milletvekili maaşı öğretmen maaşını geçmesin” derken, öğretmen ve öğretmenliğin önemini, kıymetini, değerini, saygınlığını ne güzel vurgulamıştır. Günümüzle ise siz mukayese edin.

Öncelikle öğretmen her yönüyle mükemmel olarak devlet eliyle yetiştirilmeli. Öğretmenler; çalışkan, araştırmacı, kendini geliştiren, bilgilerini yenileyen, toplumda örnek ve saygın kişiler olmalıdır. Çünkü onlara gelecek nesiller emanet edilecektir.

Çocuk, belli bir yaşa kadar anne ve babanın elinde yetiştirilir, sonra öğretmene (okula) teslim edilir. İşte bu noktada öğretmen bu ham maddeyi (cevheri) işleyecek, değer katacaktır. Okul hayatı bir laboratuvar, dersler onun malzemesi, öğretmen ise bu laboratuvarın üstadıdır.

Öğretmen bir bahçıvandır. Öğrenciler de ekilmemiş bir bahçe gibidir. Öğretmen bu bahçeye gül ekerse gül biter, diken ekerse diken biter. Esas olan burada gönüllere (o bahçeye) gül ekmek, bilgi tohumları dikmek ve sevgi suyu ile güzelce sulayarak, istenilen ürünü alabilmektir.

Sonuç olarak öğretmen öğrencisini bilginin ışığında aydınlatan yarınlara hazırlayan, sevgi, hoşgörü, bilgi ve beceri ile donatan; Vatanına, bayrağına, ezanına ve topluma saygılı, faydalı birey kazandıran manevi mimarlardır.

Başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, topluma faydalı bireyler yetiştiren tüm öğretmenlerimizi saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyor, aramızdan ayrılmış olanlara rahmet, yaşayanlara sağlık ve mutluluk dolu bir ömür diliyorum.

ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN.

KÖŞE YAZISI: Abdullah KAPLAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.