OKUL ÇEVRELERİ VE SERVİS ARAÇLARINA YÖNELİK GENİŞ KAPSAMLI UYGULAMA YAPILDI

Güvenlik birimlerimizin, suç ve suçluyla amansız mücadelesini dört koldan sürdürüyor.   İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığına bağlı birimler tarafından “Çocuk ve Gençlerin Korunmasına Yönelik – Okul Çevreleri İle Servis Araçları Denetimi ve Tek Dal Sigara Satış Uygulaması’’ gerçekleştirildi.

Uygulama, mevcut huzur ve güven ortamının devamını sağlamak, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite çağındaki çocuk ve gençleri her türlü suçtan uzak tutmak, korumak, öğrencilerin eğitim ve öğretimlerini daha güvenli ortamlarda sürdürmelerini sağlamak, okullar çevresinde bulunan umuma açık yerler, park- bahçeler ve oyun salonlarını denetlemek, çocukların dilendirilmesini önlemek, aranan şahısları yakalamak ve suç unsurlarını ele geçirmek amacıyla ülke genelinde eş zamanlı olarak okul çevrelerinde yapıldı. Uygulama kapsamında ayrıca okul servis araçları ve personeli denetlendi.

328 OKUL SERVİS ARACI TRAFİKTEN MEN EDİLDİ.

Ülke genelinde eş zamanlı olarak (46.942) personelin katılımı ile yapılan uygulamada; 36.917 okul servis aracı denetlendi, 1.210 adet “Okul Servis Araçları Yönetmeliğine Uymamak”, (80) adet “Emniyet Kemeri Takmamak”, (119) adet “Fazla Yolcu Taşımak” ihlalleri başta olmak üzere toplamda (2.079) sürücüye cezai işlem uygulandı ve eksikliği tespit edilen (328) okul servis aracı trafikten men edildi.

Ayrıca; 16 bin 500 okul çevresi kontrol edildi, öğrenci yurtlarına yakın alanlarda bulunan park-bahçeler, metruk binalar, alkol, özellikle açık veya paket olarak tütün mamulleri satışı yapılan yerler, içkili yerler, iddia ve ganyan bayileri, kahvehaneler, internet ve oyun salonları vb. umuma açık yerlerde gün boyunca yapılan denetimlerde;

36 bin 737 umuma açık yer kontrol edildi, (202) işyeri hakkında ve paket açılarak adet şeklinde sigara satışı yapan (2) işyeri hakkında idari işlem yapıldı,

UMUMA AÇIK YERLERDE BULUNAN 401 bin 099 ŞAHIS SORGULANDI

(1) FETÖ/PDY, (15) uyuşturucu suçları, (4) cinsel suçlar, (37) yaralama, (34) hırsızlık, (19) dolandırıcılık, (12) tehdit, (13) hakaret, (9) kayıp çocuk, (1.788) yoklama kaçağı-bakaya, (183) diğer suçlardan olmak üzere toplam (2.115)aranan şahıs yakalandı, dilencilik ile ilgili herhangi bir suç unsuruna rastlanılmadı.

12) adet av tüfeği, (6) adet ruhsatsız tabanca, (40) adet mermi/fişek, (4) adet  kesici/delici alet ile (5) adet kurusıkı tabanca elde edildi. (2) gr. eroin, (93) gr. esrar, (52) gr. sentetik uyuşturucu, (33) adet sentetik uyuşturucu hap, (19.872) paket kaçak sigara, (2.569) lt. kaçak içki, (9.150) adet tütün doldurulmuş macaron ve (200.185) gr. macarona doldurulmak üzere kıyılmış tütün ele geçirildi.

HABER: Sümer TAŞKIRAN

www.polisbasin.com

www.polismedya.com.tr

www.polismedya.tv

YORUM ALANI

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.