SON DAKİKA

ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTLERİNE DEV OPERASYON

Bu haber 24 Ağustos 2019 - 11:53 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Emniyet Genel Müdürlüğü mafya tipi organize suç örgütlerine göz açtırmıyor.

İçişleri Bakanlığınca yapılan açıklamada;

Çetelere yönelik bu yılın yaklaşık 8 aylık döneminde 103 operasyon düzenlendi. Bu operasyonlarda bin 226 örgüt üyesi ve yöneticisi gözaltına alındı, gözaltına alınanların 436’sı tutuklandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı  ekipleri, toplumsal barış ve huzurun olumsuz olarak etkilenmemesi, vatandaşların  huzur içinde günlük yaşamlarını idame ettirebilmesi  için Mafya tipi organize suç örgütleriyle mücadelesine  kararlılıkla devam ediyor.  Suç çetelerine art arda düzenledikleri operasyonlarla göz açtırmayan emniyet ekipleri, 2019’un yaklaşık 8 aylık döneminde 103 operasyon gerçekleştirdi. Bu operasyonlarda bin 226 örgüt üyesi ve yöneticisi gözaltına alındı, gözaltına alınanların 436’sı tutuklandı. Ayrıca yabancı ülkelerde faaliyet gösteren organize suç örgütlerine yönelik olarak polis işbirliği kapsamında ülkemiz sınırları içerisinde 2018 yılı içerisinde gerçekleştirilen operasyonlarda 5’i örgüt lideri olmak üzere Balkan ve Kafkas uyruklu toplam 10 şahıs yakalanarak ülkelerine teslim edildi.

Bakanlık; 2019 yılı içerisinde de polisiye işbirliği kapsamında 1 yabancı uyruklu mafya liderinin yakalamasını gerçekleştirdiğini ve sınır dışı işlemlerinin devam ettiğini bildirdi.

Aynı zamanda çok sayıda silah ele geçirildi. Bu yıl düzenlenen operasyonlarda; organize suç örgütlerinin gerçekleştirmiş oldukları ya da gerçekleştirilmesi hedeflenen eylemlerinde kullanmak üzere yasa dışı yollarla temin ettikleri 189 adet tabanca, 3 adet uzun namlulu silah, 88 adet av tüfeği, 7930 adet fişek ile çok sayıda çek senet ve benzeri suç unsurları ele geçirildi.

OPERASYON SAYISI ARTTIRILDI

İçişleri Bakanlığı; 2017 yılında organize suç örgütlerine yönelik 99 operasyon gerçekleştirilirken 2018 yılında ise 162 operasyon gerçekleştirilerek bir önceki yıla oranla % 64’lük bir artış meydana geldiğini, 2018 yılı içeresinde ise ülke genelinde yapılan operasyonlarda 6’i ulusal, 123’si bölgesel olmak üzere toplam 129 organize suç örgütü çökertildiğini ve çökertilen organize suç örgütlerinde üye ve yönetici konumunda bulunan 2 bin 209 kişiye işlem yapılarak bunlardan 793’nün tutuklandığı bilgisini aktardı.

HABER: Sümer TAŞKIRAN

www.polisbasin.com

www.polismedya.com.tr

www.polismedya.tv

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.