ÖZEL GÜVENLİK TEŞKİLATININ SORUNLARI

Bir işletmeye gittiğiniz zaman sizi kim karşılar? Ya güvenlik ya da danışma personeli. Bu yazımızda Özel Güvenlik personelinden bahsedeceğiz. Bazı konulara değineceğiz ama yok şu kanun yok bu kanunun şu bendi gibi sayfa doldurucu yazılar değil özünü yazacağız.

5188 sayılı yasa ÖGG personeline tüm yetkiyi vermiştir. Bu yetkilerin neler olduğu zaten bilinmektedir. Şimdi kulislerde konuşulan ÖGG personelinin görev harici olarak da silahını üstünde taşımasıdır, ancak bunu, uygulanması mümkün değildir çünkü maliyeti arttırır.

Özel güvenlik personeli bir işletmenin yüzüdür. Gerek taşeron olarak çalıştığı özel güvenlik şirketinin ve gerekse görev yaptığı tesis/şirketin yüzüdür. Çünkü ,müşteri/misafir geldiğinde onu mutlu ve huzurlu karşılayan bir personel gelene ‘ Bu şirket çalışanlarına özen gösteriyor ‘ imajı vermektedir. Gelen müşteri/misafiri iyi karşılayan, geleni gitmek istediği birime en kısa sürede gönderen personel halkla ilişkiler görevini yerine getiriyor demektir. Siz uyurken sizin malınızı /canınızı koruyan personel biraz şımartılmayı hak etmektedir.

ÖGG personelinin Silahlı olarak görev yapması çalıştığı tesis ile doğru orantılıdır. Ancak silahlı görev yapan ÖGG personelinin, her ay belli zamanlarda ,işin uzmanı kişilerce toplu veya bireysel olarak terapiye alınması uygun olacaktır. Çünkü ruh hali bozulmaya yüz tutmuş bir ÖGG pimi çekilmiş el bombası gibidir. Bu tür görev yapan ÖGG ile sürekli fakat boğmadan ilgilenmek gerekmektedir.

Yasa da yetki veren kanun koyucunun ’Bu ÖGG personelinin sorunları nelerdir’ diye düşündükleri var mı acaba? Ne de olsa orada duran bir kişi değil mi? Özel güvenlik sektöründe çalışan Özel Güvenlik personelinin en büyük sorunu asgari ücretten çalışmaları, ek ödemeleri de elden almaları ve buna mecbur bırakılmalarıdır. Bu işlem de devlet zarara uğratıldığı gibi, personel emekliliğinde yüksek maaştan emekli olma şansını da kaybetmektedir. Maaşına yemek ücreti ve yol gibi ödemeler eklenmekte olup maaş da yüksek gösterilmektedir. Bu ödemeler maaş bordrosunda da gösterilmemektedir. Zaten maliyete İhbar ve Kıdem Tazminatları da eklenmemektedir. Kamu kurumlarına hizmet veren şirketler hariç. Çünkü orada devlet bu maliyetleri zaten hesaplamaktadır. Ayrıca personele bordro da çoğu şirkette verilmemektedir. Bu ödemeler gözükmediği için ceza ile karşıya kalacaklarını bilmektedirler.

Başta da belirttiğim gibi yasa tüm yetkiyi vermiş olduğu halde bazı olumsuzluklara da rastlamaktayız. Mesela bir kızı otobüs de tekmeleyenin ÖGG personeli olması, çetecilerin ÖGG personeli çıkması gibi. Uygun görülürse diğer yazılarımızda bu konuları da irdeleyeceğiz.  Eğitim ve bağımsız denetim bu işin özüdür. Eğitimi günün şartlarına göre tadil edilmiş, işin içinden gelen tecrübeli kişilerinde sektör dışına itilmediği uygulamalar sektörü hak ettiği yere getirir. Bağımsız denetim sizin işlerinizi daha iyi hale getirmenizi sağlar.

Bu yazımızda kısaca Özel Güvenlik Personelinin sorunları madde madde sıralayalım;

1/ Düşük maaş,

2/ Maaşların zamanında ödenmemesi,

3/ Terfi sisteminin sivil kökenlilere işlememesi,

4/ Nedensiz işten çıkartılma,

5/ Adamcılık/Hemşericilik,

6/ Müşterinin görev harici talepleri,

7/ Umursamazlık.

Gelecek yazımızda Türkiye de faaliyet gösteren İsrail kökenli güvenlik şirketlerini yazacağız.

Ali CUMHUR

Emekli BaşKomiser

Avatar
Ali Cumhuracumhur@polismedya.com.tr

YORUM ALANI

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.