POLİS VE HAKETTİĞİ 3600 EK GÖSTERGE

Polis teşkilatı 1845 yılında, yani 172 yıl önce, o günün şartlarına,ihtiyacına istinaden kuruldu.

Halkın can; mal emniyetini,namusunu,ırzını korumakla görevlidir.

Günümüz şartlarında  Trafik hizmetleri, Bilişim hizmetlerini de eklersek, polisin bir hayli görevi olduğu görülür.

Birde buna her türlü terör örgütleri ile mücadeleyi eklersek, ne denli zor görevi olduğu görülür.

Şehirlerde asayişi sağlamak, dağlarda,kırsalda teröristlerle ülke bütünlüğü için savaşmak mücadele etmek gibi misyon üstlenen polis teşkilatı, bu görevlerini ifa ederken, kendi canını hiç çekinmeden  ortaya koymaktadır.

Polis, siyasi görüşlerde taraf olmamalı.Hangi siyasi görüşte olursa olsun, suç işleyenin yakasına yapışmalıdır.

Öncelikle suçun işlenmesini önlemek için gerekli tedbirleri alır. Buna rağmen suç işlenmiş ise, suç işleyenleri kanuni yetkilerini kullanarak suçluları takip eder,arar,araştırır bulur ve yakalayıp adli makamlara teslim eder.

Sunu da yazmaktan edemeyeceğim.Elbetteki görev yönünden jandarma teşkilatını küçümsemiyorum, ama polisle kıyaslarsak, icra ettiği görev bakımından jandarmadan daha çok üstündedir.

Böyle olduğu halde jandarmaya 2011 yılında 3600 Ek gösterge verilmiş, bu konuda sahipsiz kalan polis, ne yazık ki bu ek göstergeden mahrum bırakılmıştır.

Ne yazık ki, ülkemizi kaos içine sokmak isteyen Fetö Terör örgütü, diğer krum ve kuruluşların yanısıra, polisin içine de sızmayı başarmıştır.

Ama, görüldü ki, 15 Temmuz ve sonrasında, Polis teşkilatı bunun üstesinden büyük bir oranda gelmeyi başarmıştır. Ve bu uğurda ne yazık ki çokca sehid vermiştir. Ama iç temizliğini yapmıştır.

Ayrıca PKK,DEAŞ ve diğer Terör örgütleri ile de dişe diş, canı pahasına mücadele etmektedir.

Polis bu hain terör örgütleri ile mücadele ederken, bir yandan da iç güvenlik arayışın sağlanması gibi, her türlü kaçakçılıklarla, özellikle mali kaçakçılık , Eroin kaçakçılığı, kalpazanlık olayları gibi olaylarla da etkin mücadele etmektedir.

Her türlü görevlerinde destanlar yazan polis teşkilatı, bu görevlerini yirmidört saat diliminde aksatmadan yürütmekte olup, taktire şayandır.

Büyük bir özveri ile görevini başarı ile yapan polis elbetteki taktir edilmenin haklı gururunu yaşaması yanında hakkını vermek için mükafatlandırılmalıdır da.

Sayın içişleri bakanımızın bu konuya duyarlı olduğu, olumlu baktığını özel görüşmelerden biliyorum.

Emniyet Genel Müdürümüzünde gayretleri ile polise bu hak verilmelidir.Üstün ve başarılı görevler ifa eden polis teşkilatına 3600 ek göstergeyi verebilmesi için gereken ne ise yapacağını söyleyen sayın Bakanımız Süleyman Soylu’ya hem bir polis mensubu olarak, hemde bir hemşeri olarak çağrıda bulunuyorum.

” Lütfen Polisin sesini dinleyin, hakettiği 3600 ek göstergeyi verin ” sayın Bakanım.

Polis teşkilatımızın 172.nci kuruluş günü olan 10 Nisan Polis Günü kutlu olsun.

Kahraman Polis Şehitlerimize Allahtan rahmet, gazilerimize sağlıklı uzun ömürler dilerim.

 

Ali CUMHUR

Emekli Başkomiser

Yazı İşleri Müdürü

 

 

Avatar
Ali Cumhuracumhur@polismedya.com.tr

YORUM ALANI

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.