SON DAKİKA

POLİS’İN ÖZLÜK HAKLARI VE ÇALIŞMA ŞARTLARI DÜZENLENMELİ

Bu haber 18 Şubat 2017 - 19:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Polisler 657 sayılı DMK kapsamında kamu görevi yapan memurlardır. Maaş ve birçok özlük hakları bu kanuna göre şekillenir. Ancak çalışma şartları bu kanun kapsamındaki diğer kamu görevlileriyle kıyaslanamayacak derecede farklıdır. Diğer kamu görevlileri düzenlenen belli mesai saatleri içerisinde ortalama günde en fazla (8) saat görev yaparken, polislerin çalışma saatleri çoğunlukla bu sürenin iki katına çıkar, en az çalıştığı gün (12) saat görev yapar.

Diğer kamu görevlileri hafta sonu, dini ve resmi bayramlar-Yılbaşı ve diğer özel günlerde istirahat ederken, Polis teşkilatı bu günlerde; aksine güvenliği sağlamak için daha fazla çalışır. Karşılığında, ücretlendirme ya da dinlenme süreleri verilir mi? Kesinlikle Hayır! Dolayısıyla sosyal faaliyetler ve aile ilişkileri sürekli sekteye uğrar. Her memur kendisine tanınan Resmi Tatil hakkından yararlanırken; Polisler bu resmi tatillerde tatil yapmak isterse kendi senelik izinlerini harcayarak tatil yaparlar (O da tabi ki eğer üst makamlarca uygun görülürse)

Polisin fazla çalışması karşılığınca maaşının içerisinde aldığı sabit-cüzi bir miktar fazla çalışma ücreti, çalıştığı süreyle mukayese edilemeyecek derecede haksızlık oluşturmaktadır. Diğer kamu kurumlarında görevli personelin aldığı fazla ödemeler bordrosuna yansımazken, polisin aldığı fazla ödemeler bordrosunda aldığı maaşın yekûnunu oluşturmaktadır. Dolayısıyla bordroda diğer memur ile birbirine yakın maaş alıyor olarak görünmesine karşın diğer kamu görevlisi çoğu zaman polis teşkilatından fazla maaş almaktadır. Gözümüz yoktur. Allah daha fazla hak ettikleri ölçüde versin.
Diğer kamu görevlileri (özellikle de askeri personel) emekli olduğunda aldıkları maaşlarda bir düşüş olmazken, uygulanan yanlış ücret politikaları nedeniyle polislerin maaşları emekli olduklarında yarıya kadar düşer. Hele emekli ikramiyelerindeki fark uçurum seviyesindedir.
Diğer kamu görevlileri gördükleri öğrenimin bir üstünü bitirmeleri durumunda birimlerinde şef veya müdürlüğe kadar yükselme şansları vardır. Ancak Polis Teşkilatında Doktora bile yapsanız yükselemezsiniz. Hatta Polis Memuru olarak Polis Eğitim kurumlarında Öğretim elemanı bile olamazsınız. Çok nadiren açılan Komiser Yardımcılığı sınavlarına 15-20 Bin kişi müracaat eder, alınacak sayı ise bin kişiyi geçmez. Bir de, terfi sınavlarının devamlı şaibeli olması ise tam bir muammadır.250-300.000 kişinin görev yaptığı bir teşkilatta bu sayı hiç denecek kadar azdır. Anlayacağınız Polis Memurları, amirlerinin istediği kadar yükselir. Adil yükselme, terfi, atama, ödül, ceza için, bağımsız komisyon şarttır.
Yukarıda açıklananların ışığında en başta can güvenliği riski taşıyan ve her türlü hava şartı ve zorlukta görev yapan Polis Teşkilatının özlük ve diğer haklarının 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun kapsamındaki diğer memurlarla eşit olarak değerlendirilmesinin ne kadar adaletsiz bir uygulama olduğu meydana çıkmaktadır.

Avatar
Raşit Karagözrkaragoz@polismedya.com.tr
Polis Medya İmtiyaz Sahibi rkaragoz@polismedya.com.tr

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.