SON DAKİKA

SAĞLIK İŞÇİLERİNİ DE UNUTMAYALIM

Bu haber 29 Aralık 2020 - 13:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Covid-19 ile mücadele denilince doktor ve hemşirelerimiz akla gelen ilk risk grubunda yer alır. Hakları ödenmeyen doktor ve hemşirelerimiz kadar sağlık personeli olarak da anılan fakat maddi anlamda geri planda bırakıldıklarını düşünen bir çok değerli sağlık personeli var. Onlardan biri geçen gün bana yazdı: “Sümer sen gazetecisin lütfen bizim sesimiz ol ve eşit haklara sahip olmak istiyoruz” diyerek serzenişte bulundu. Çekindi, ismini yazmamı istemedi. Anlıyorum…

Bir gazeteci olarak nasıl sessiz kalabirdim ki bu haykırışa…

KALAMADIM! 

İşte o serzenişte bulunan değerli sağlık personelinin bana ilettiği sözlerini olduğu gibi aktarıyorum: “Pandemi sürecinde hep hemşire ve doktorlar konuşuluyor. Evet onlar gerçekten çok değerli. Yaptıkları iş de bir o kadar değerli. 

Belki bir doktor ve hemşire değiliz, fakat sağlık personeli olarak çok ağır şartlarda görev almaktayız. Doktor ve hemşirelere yapılan ek ödemelerin bizlere de yapılmasını arzu ediyoruz. Adil bir şekilde ödeme yapılmadığını düşünüyoruz. 696 KHK’ya tabi kadrolu sürekli işçi olarak görev tanımımızın çıkmasını ve buna göre Pandemi sürecinde ek ödemeler belirlenirken devlet büyüklerimizin bizleri de hatırlamalarını istiyoruz. Özellikle Covid-19 ile mücadele sürecinde yoğun bakım servislerinde görevimizden başka her şeyi yapıyoruz. GÖREV TANIMINA SAHİP OLMAK istiyoruz. 24 saat nöbet tutuyoruz. Yemek molamız dahi yok. Hastanın her şeyi ile ilgileniyoruz. Esas en büyük risk grubunda olanlar bizleriz. Fakat kimse bizi görmüyor. Sağlık personeliyiz, en ağır yükü taşıyoruz ama medyada biz yokuz, ek ödemelerde de biz yokuz. Umarım Sayın Bakanımız sizin aracılığınızla sesimizi duyar ve bizi dikkate alır.”

Bir gazeteci olarak, bu çağrıya ben de kulaklarımı tıkarsam, o zaman kutsal görev icra eden bu güzel yürekli sağlık çalışanlarımızı kim duyacak, kim görecek, kim bilecek? 

Umarım sesiniz olurum güzel yürekli sağlık çalışanlarım…

Hemşiresinden doktoruna, başhekimden, işçi statüsünde bulunan sağlık çalışanlarına, ambulans şöföründen hasta bakıcısına, Bakanından, Sağlık Bilim Kuruluna…

Aklıma gelen gelmeyen tüm sağlık ekibine, sağlığımıza kavuşmak için verdikleri zorlu mücadeleden ötürü sonsuz teşekkürlerimi sunarım. 

HİÇ BİRİNİZİN HAKKI ÖDENMEZ!

YAZAR: Sümer TAŞKIRAN 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.