SON DAKİKA

SANAYİ ve TEKNOLOJİ BAKANI, 20 YILLIK RÜYAMIZ GERÇEK OLDU

Bu haber 14 Aralık 2018 - 2:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Savunma Sanayi Zirvesi’ne katılarak, bir konuşma yaptı. Ülkemizin teknoloji yeteneğini yükseltmek, ekonomik ve sosyal kazanımlarını daimi hale getirmek için savunma sanayide üretici olmayı  hedef olarak belirlediklerini ifade eden Bakan Varank, üreticilikten neyi kastettiğini şöyle açıkladı: “ Üreticilikten hem teknoloji, hem de ürünü kastediyoruz. Bu alanda yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesi adına çok çalıştık çabalarımız Sayın Cumhurbaşkanımızdan aldığımız vizyonla şekillendi. Amacımız uluslararası savunma sanayi üreticilerine taşeronluk yapmak değil, tam bağımsız Türk sanayini oluşturmaktır. Ülkemize teknolojik üstünlük kazandıracak projelerin hayat bulması İçin tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz.”

Bakanlıkça desteklenen 1059 AR-GE merkezinin bulunduğunu belirten Bakan Varank, bunların bir kısmının doğrudan savunma sanayi odaklı çalıştığını ve 7 bine yakın AR-GE personelin bu alanda istihdam edildiğini sözlerine ekledi. Varank, genç girişimciliği KOSKEP ve TÜBİTAK kanalıyla desteklediklerini söyledi. Yüksek teknolojili alanlarda, imalat sanayi yeni girişimcilere KOSKEP’in 360 bin liraya kadar destek verdiğini, TÜBİTAK’ın ise bireysel genç girişimci programıyla gençlerin hayallerini gerçekleştirmeye de devam ettiğini ifade etti. Bugüne kadar 1094 girişime toplamda 112 milyon lira sermaye desteği sağladıklarını söyleyen Varank, genç girişimcilere geçmişte 150 bin lira olan hibeyi bu sene 200 bin liraya yükselttikleri açıklamalarında bulundu.

“TÜRKİYE’NİN HAZİNESİ GENÇLERDİR”

Bakan Varank, “Sevgili gençler Türkiye’nin en büyük hazinesi siz gençlersiniz. Sizlere hayallerini ve fikirlerinizi uygulamaya dökecek eko-sistemler oluşturmaya devam edeceğiz. İcat çıkaran gençler istiyoruz. Yeni fikirler üreten, uygulanabilir projeler gerçekleştiren veya ticarileştiren tüm gençlerimizi destekliyoruz” vurgusu yaptı.

“HAYALDİ, GERÇEK OLDU”

“Ülkemizin artık bir uzay ajansı var. 20 yıllık rüyamız gerçek oldu” müjdesini veren Bakan Varank, milli çıkarlar doğrultusunda uzay teknolojileriyle ilgili politika ve stratejileri belirleyecek bu ajansın rekabetçi sanayiye de zemin hazırlayacağını belirtti.

HABER: Sümer TAŞKIRAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.