SON DAKİKA

SEVGİNİN DİLİ

Bu haber 12 Ocak 2022 - 20:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Her çeşit kilidin dili sevgi anahtarıdır. Sevginin açamadığı hiçbir kilit, çözemediği hiçbir problem yoktur.- Sevmek birliktir.- Sevmek zenginliktir.- Sevmek huzurdur.- Sevmek sevgidir.- Sevmek güvendir.- Sevmek Allah’ın emridir.

Sevmek imandır. Birbirinizi sevmezseniz iman etmiş olmazsınız.

Huzur arıyorsan, huzurlu yaşamak istiyorsan sevgi dilini kullanacaksın. Ne kadar fikirlerimiz, yaşayış tarzımız farklı olsa da sevgi dili ortak buluşma noktası olmalı.

Niye olmasın? Hele de aynı ülkede yaşıyorsan, aynı gökyüzünü paylaşıyorsan; her sabah doğan güneş birlikte üstümüze doğuyor, yağmur damlaları bu topraklarda üzerimize düşüyor, beraber yanıyor, beraber üşüyorsak, bu toprakların sıcağını soğuğunu hep beraber yaşıyorsak, aynı havayı teneffüs ediyorsak sevmek zorundasın; seversen mutlu olursun.

Üzerinde yaşadığımız ata yadigârı bu vatanın şehit kokan toprakları hepimize yeter. Bu vatanın bayrağını, toprağını, ezanını, bağımsızlığını, bütünlüğünü topyekûn sevmek zorundayız.

Eğer severseniz her gün doğan güneş sevgi kadar sıcak olur. Her gece gökte kandil gibi asılı duran ay herkese gülümser. Benim ülkemde gökyüzü ile yeryüzü kardeştir. Güneş ile ayın, bulutlarla yıldızların, taş ile toprağın, su ile balıkların, yol ile yokuşun kardeş olduğu gibi.

Yaratılanlar arasında eşref-i mahlukat olan, yaratılışında meleklerin secde ettiği insan olarak fiziki, bedensel farklılıklarımız olsa da, hele de aynı vatan toprağı üzerinde hür ve bağımsız yaşayanlar yani bizler, niye sevmeyelim birbirimizi? Seversek ne kaybederiz ama sevmezsek çok şey kaybederiz. Aramıza nifak tohumları, kin, nefret saçılır. Ayrılıklar, düşmanlıklar oluşur.

Önce vatanını seveceksin çünkü vatan sevgisi imandandır. Dinimiz, birbirinizi sevin diyor. “İman etmedikçe müslümanolamazsınız, birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız.” Ne güzel dinimiz, ne güzel vatanımız, ne güzel bayrağımız, ne güzel ezanımız var; ne büyük mutluluk.

Öncelikle sevgi ailede başlar. Anne-baba sevgi dilini çocuklarına yaşayarak öğretmeli. Okulda öğretmenler çocuklara severek, yaşayarak örnek olmalı. Kinden, nefretten, yalandan küfürden uzak tutmalı. Büyüklerimiz küçüklerine sevgi diliyle konuşmalı.

Esas problem bence büyüklerimizde. Özellikle bu ülkeyi yönetenler ve yönetmeye talip olanlar birbirlerine kin, nefret ve hakaret söylemlerini bıraksınlar. Halka, özellikle çocuklara çok kötü örnek oluyorlar. Bir defa da sevgi dilini kullansınlar, siyasi görüşleri farklı olsa da. Bu vatanın çocuklarıyız. Türkülerimiz, horonlarımız, halaylarımız, bayramlarımız aynı olduğu hâlde size ne oluyor?

Hele bir sevdin mi, sevdalandın mı, aynı aşkla yanmaz mı yüreğimiz? Ağıtları bizim yüreğimiz yakar, gazelleri biz okuruz; aynı erenlerin duasını alırız.

Ne diye bu güzelim ülkeyi birbirimize zindan ediyoruz? Neden birbirimize tahammül edemiyoruz? Nedir bu kin, bu düşmanlık? Nereye giderseniz gidin dünyanın hiçbir yerinde başka Türkiye yok!

Bu vatanı kurtarmak için bu vatan uğruna candan, canandan, serden vazgeçen şehitler, senin benim çocuklarımız, namusumuz, bağımsızlığımız için canlarını feda etmediler mi? Dedelerimizin vatan savunmasında düşmana karşı omuz omuza savaştığını, biri vurulduğunda diğerinin onu günlerce sırtında taşıdığını size hiç anlatmadılar mı?

Ne olursa olsun sonuçta aynı dili, aynı dini, aynı toprağı, aynı vatanı paylaşıyoruz. Aynı bayrağın altında gölgeleniyoruz. En azından bunun için olsa bile sen beni sevmek zorundasın, ben de seni sevmek zorundayım.

Sevginiz, Yunusça kusursuz olsun.

Köşe Yazarı: Abdullah Kaplan

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.