SON DAKİKA

SİVAS, MİLLETİMİZİN ESARETE KARŞI DİRENİŞİNİN SEMBOLÜDÜR

Bu haber 04 Eylül 2019 - 22:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas Kongresi’nin 100. yıl dönümü kutlama programına katılarak bir konuşma yaptı.

“İstiklal Harbimizin en kritik dönemeçlerinden olan Sivas Kongresi’nin 100’üncü yıl dönümünün ülkemiz, milletimiz ve geleceğimiz için hayırlara vesile olmasını Rabbim’den niyaz ediyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tarihimizin en derin izlerini hafızalarımıza kazıyan dönemlerden biri de şüphesiz millî mücadele yıllarıdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “İstiklal Harbimizin dönüm noktalarından biri olan Sivas Kongresi ve 4 Eylül 1919 tarihi, aziz milletimizin hafızasında çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü millî mücadelenin işaret fişeği buradan atılmış, dönemin şartlarında daha emniyetli bir yer tespit edilemediğinden Kurtuluş Savaşı’nın hazırlıkları burada yapılmıştır. Dolayısıyla Sivas, millî mücadelenin ve Cumhuriyetin ilk merkezidir. Tam bir asır önce bugün, yurdun dört bir tarafından gelerek Sivas Kongresi’ne iştirak eden delegeler, burada millî bir duruş sergilemişlerdir. Milletimizin işgalci güçlere asla boyun eğmeyeceğini, birbirine sımsıkı kenetlenerek mücadeleye hazır olduğunu bütün dünyaya yine buradan ilan etmişlerdir.”

“Gazi Mustafa Kemal de hatıralarında, ‘Cumhuriyetin temellerini burada attık’ diyor. Milletimizin esarete karşı direnişinin sembolü olan Sivas’ta, Cumhuriyetimize ve demokrasimize giden yolun taşları döşendi. Burada “Manda ve himaye asla kabul olunamaz” kararının alınmasıyla, millî mücadelemizin gayesi bütün dünyaya ilan edildi” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sivas Kongresi kararlarının, Türk milletinin en zor zamanlarında bütün dünyaya haykırdığı bir bağımsızlık manifestosu olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir asır sonra bir kez daha tekrarlıyoruz ki, evet, manda ve himaye asla kabul edilemez; millî sınırlar içinde vatan bir bütündür, parçalanamaz. Kurtuluş Savaşı’nı büyük bir zaferle neticelendiren milletimiz, 15 Temmuz 2016 tarihinde benzer bir imtihandan da alnının akıyla çıkmasını bilmiştir. Millî iradeye darbe vurmak ve ülkemizi işgal etmek niyetiyle girişilen hain darbe teşebbüsü, 97 yıl aradan sonra bir kez daha milletimizin azmi ve kararıyla boşa çıkartıldı” dedi.

HABER: Sümer TAŞKIRAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.