SON İKİ YILDA POLİSE YÖNELİK KÖTÜ MUAMELE ŞİKAYETİ YÜZDE 90 AZALDI

Kötü muamele eleştirilerinin haksızlığı, vatandaş başvurularına yansıdı.

Emniyet personeline yönelik işkence ve kötü muamele iddialarına ilişkin şikâyetlerde büyük düşüş yaşanıyor. BİMER, CİMER ve diğer yollarla yapılan başvurular, son 2 yılda yüzde 90 oranında azaldı.

Kolluk birimleri, milletimizin bütünlüğünü, güvenliğini ve asayişini, kamu düzenini ve genel ahlakı, Anayasada yazılı hak ve hürriyetleri korumak için terör başta olmak üzere tüm suç ve suç örgütleri ile etkin mücadele ederken,  insanların doğuștan sahip oldukları hakların  kullanılmasına azami ölçüde dikkat ediyor.10 Aralık’ta kutlanan Dünya İnsan Hakları Günü’nün 70. yıldönümüne girilirken, bu konudaki hassasiyet, polise yönelik kötü muamele şikayetlerindeki düşüşle  kendini gösterdi.Bazı çevrelerin ‘polisin  işkence ve  kötü muamele yaptığı’ yönündeki abartılı eleştirilerinde gerçeklik payı olmadığını başvurular  ortaya koydu. Buna göre, Emniyet personeli hakkında işkence ve kötü muamele iddialarına ilişkin BİMER, CİMER ve diğer yollarla yapılan başvuru sayılarında büyük düşüş görüldü.

2018’de 28 BAŞVURUYA DÜŞTÜ

Polisin kötü muamele yaptığına yönelik 2016’da 302 şikayet gelirken, bu sayı, 2017’de 165’e geriledi. 2018’de ise bu sayı 28’e düştü. Böylece, son iki yılda, polisin kötü muamele yaptığına yönelik şikayetler yüzde 90 oranında düşmüş oldu.

ŞİKAYETLER TİTİZLİKLE İNCELENİYOR

İçişleri Bakanlığınca kötü muameleye dair gelen her şikayet titizlikle inceleniyor. Bu kapsamda, emniyet ve jandarma personeli hakkında işkence ve kötü muamele iddialarına ilişkin 2018’de 45 disiplin  soruşturması yürütüldü. Bunların 33’ü  halen devam eden soruşturmalardan oluşuyor. Ayrıca emniyet ve jandarma personeli hakkında işkence ve kötü muamele iddialarına ilişkin adli soruşturmalarda da azalış yaşandı. Buna göre, 2016’ da 99, 2017’de 33, 2018’de 13 adli soruşturma yürütüldü. 

 

AHİM’DEN ‘İŞKENCE YASAĞI’ İLE İLGİLİ ‘HAK İHLALİ’ YOK KARARI 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM)  ülkemiz aleyhine verdiği kararlar çerçevesinde; işkence yasağı ile ilgili 2015 yılında   2  “hak ihlali” kararı verilirken,   2016  ve 2017 yılında hak ihlali olmadığı yönünde karar verildi.  AİHM’in  kötü muamele yasağı  ile ilgili verdiği kararlarda da son 3 yılda aşağı yönde bir seyir  görüldü.  AİHM kötü muamele ile ilgili;  2015 yılında  15,  2016’da 9, 2017’de 2  “hak ihlali” kararı verdi.

HABER: Sümer TAŞKIRAN

YORUM ALANI

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.