SON DAKİKA

SOYLU: ALINTERİ HER YERDE AYNI AKAR

Bu haber 01 Mayıs 2019 - 10:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ‘1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Bakan Soylu mesajında; Emeğin karşılığını alma mücadelesinin yeni olmadığını, dinimizin, “İşçinin çalıştığının karşılığını, alınteri kurumadan veriniz” ikazı, bu meselenin geçmişine vurgu yapmakta ve de inancımızın emeğe verdiği değeri göstermesi bakımından rehberlik etmekte olduğu ifadelerini kullandı.

Fabrikada, atölyede veya bir ofiste fark gözetmeksizin alınterinin her yerde aynı aktığını söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu mesajına şöyle devam etti :

“Usta – çırak” ilişkisinin neredeyse “baba-oğul” ilişkisine döndüğü manevi değerlerimizin modern çalışma hayatına elbette ki olumlu yansımaları olmuştur. Ancak dışarıdan ithal maddeci kültür bu yansımalara set çekmiş, hem emeğin hakkını vermekte hem de bu hakkı savunmada bize maalesef acı hatıralar bırakmıştır.

Bugün hep birlikte yeni bir Türkiye geleceği yazıyoruz. Bugüne kadarki adımlarımızdan da önemli kazanımlar elde ettik. Herşeyden önce 1 Mayıs’ı yasal bir zemine kavuşturduk. “Emek ve Dayanışma Günü” adıyla resmi tatil ilan ettik ve bir bayram havasında kutlayabilmenin önünü açtık. Öte yandan, sivil toplumun ve buna bağlı olarak sendikal hayatın gelişimini hızlandırma adına, bakanlığımız bünyesinde bulunan “Dernekler Dairesi Başkanlığı”’nı “Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü”’ne dönüştürerek hem kapasitesini hem de hitap ettiği sahayı genişlettik. Türkiye’de sendikalaşmanın önündeki engelleri azaltmanın yanısıra, sendikalarımızın bürokrasi yükünü de önemli ölçüde hafiflettik.

21. yüzyılın başından itibaren altyapısını yeniden inşa eden Türkiye; kendi silahını, helikopterini ve almak için başka ülkelerin kapısında beklediği daha pekçok yüksek teknoloji ürününü, artık kendisi üreten Türkiye; yapabildiklerini, her kademeden çalışanının alınterine borçlu olduğunu pekala bilmektedir.

Bütün çabamız, arzumuz, hassasiyetimiz; alınterinin gözyaşına karışmadığı bir Türkiye içindir.

Fabrikalardan plazalara kadar her emek veren insanımızın beklenti ve taleplerini karşılamanın, sorunlarını çözmenin gayreti içindeyiz. İnşallah önümüzdeki istikrar dönemi, pekçok konuda olduğu gibi, emeğin hakettiği değeri bulması noktasında da hedeflerimize ulaştığımız ve her 1 Mayıs’ı iple çektiğimiz bir dönem olacaktır.

Bu vesileyle tüm çalışanlarımızın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyor, bu ülke için çalışan, üreten, düşünen herkesi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.”

HABER: Sümer TAŞKIRAN

www.polismedya.com.tr

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.