SON DAKİKA

TAKSİ ŞOFÖRLERİ: “BİZ DE MAĞDURUZ. LÜTFEN BİZİM SORUNLARIMIZI DA DUYUN”

Bu haber 21 Ekim 2021 - 23:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Taksi Şoförleri Platformu Sözcüsü Emrah ASLAN, Taksiciler adına gündemde yer alan taksi sorunlarına ilişkin şoförlerin de sıkıntılarını ve mağduriyetlerini dile getirmek amacıyla Gazeteci Sümer TAŞKIRAN’a bir demeç verdi. Demecinde yaşanan sorunları ve taleplerini dile getiren Emrah Aslan şu ifadelere yer verdi:

“Taksi sektörü bilindiği üzere uzun yıllardır vatandaşın hizmetindedir ve bu hizmeti en iyi şekliyle sürdürmeye canı gönülden devam edeceğiz. En az vatandaş kadar işini kaliteli bir şekilde icra eden taksi şoförleri de mağdur durumdadır. Sesimizin duyulmasını istiyoruz.

Biz taksi şoförü olarak taşıdığımız her yolcumuzu ailemizden biri olarak görüp, yol uzatmadan, ahlaki ve etik değerlere önem vererek en iyi hizmeti verebilmek için elimizden ne gelirse yaptık, yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Elbette birtakım sorunlarımızın olduğu aşikar. Bunları kamuoyu olarak siz bilemeyebilirsiniz, bu nedenle bilmenizde fayda vardır. Taksi Odalar Başkanı bu sorunları maalesef dile getirmiyor. Bu nedenle iş başa düştü diyerek sorunlarımızdan bahsetme ihtiyacı duyduk.

Taksi şoförleri olarak birçok sorunumuz olmakla birlikte en acil olanlarından başlayarak sizin aracılığınızla kamuoyuna paylaşmak istiyoruz. Kimsenin tarafı olmadan, kontak kapatmadan, hem vatandaşın hem taksicilerin mağduriyetini gözeterek yaşadığımız sorunların acil olarak çözüme kavuşulmasını istiyoruz. 

İŞTE SIK SIK YAŞADIĞIMIZ TAKSİ SORUNLARI:

1)Mega kent olan İstanbul şehrinde yaşamanın yanı sıra korona salgınıyla beraber artan ölçüden vatandaşların kendi otomobillerini kullanması sonucu var olan trafik yoğunluğu, bu bağlamda yaşanan kısa mesafenin 30-45 dk arasındaki zaman kaybının giderilmesi

2)Taksimetre ücretleri

3)Plaka kira fiyatları, günlük araç fiyatlarının düşmesi, 

4) İstanbul havalimanında yolcu alımlarında araç 15 gün boyunca bağlanıyor. Bu uygulamanın kaldırılmasını istiyoruz. 

5)Taksiciler Oda Başkanı seçiminde taksi şoförleri maalesef oy kullanamıyor. Taksicilerin seçimlerde kendi başkanlarını seçme hakkının tanınmasını istiyoruz. 

6)Resmiyette işverenin ödediği görünse de pratikte yıllık gelir vergisi ve en doğal hak olan sigortayı (SGK) taksiciler kendi cebinden ödemekte. Buna bir son verilmesi gerekiyor. Ayrıca zor şartlar altında çalışıyoruz ve yıpranma payı istiyoruz. 

7)Bilindiği gibi yakın bir zamanda  mesleğini düzgün icra etmeyen taksicilere yönelik 10 gün araçtan men edilme kuralı getirildi. Haklı bir uygulama elbette fakat şu durumu da gözardı etmemekte yarar var, aksi taktirde işini hakkıyla yerine getiren taksi şoförlerinin uğradığı maddi zarar çok büyük olacak. Şöyle ki: Taksilerde 24 saat esasına göre sadece 2 şoför çalışmakta. Dolayısıyla araç değişim saatlerinde özel ihtiyaçların giderilmesi nedeniyle bilinçli (keyfi) değil mecburen yolcu alamayabiliyoruz. Böyle bir durumda araçtan men edilmek istemiyoruz. Bu hususta hem vatandaşın hem de bizim mağdur edilmeyeceği bir şekilde uygun bir çözüm bekliyoruz. 

8)Gerek zor geçinme şartları gerekse psikolojik olarak stres altında bir mesleği icra etmekteyiz. Bu bağlamda bir takım siyasi veya başka çekişmeler nedeniyle mesleğini düzgün ve hakkıyla yerine getiren taksi şoförlerinin adının medyada “ Kötü taksici” vb. tabirlerle karalanmasından rahatsızlık duyuyoruz. Var olan “Kötü taksici”ye elbette ağır cezai yaptırım uygulanmalı fakat tüm taksiciler aynı kefeye konulup, haber malzemesi oluşturulmamalı. Köklü ve herkesin yararını gözeten bir çözüm üretilmesi en büyük beklentimizdir.

Kamuoyuna saygıyla arz ederim.”

ÖZEL HABER: SÜMER TAŞKIRAN 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.