TBMM BAŞKANI BİNALİ YILDIRIM ,”HER BAŞLANGIÇ BİR UMUTTUR” DEDİ.

TBMM BAŞKANI BİNALİ YILDIRIM ,”HER BAŞLANGIÇ BİR UMUTTUR” DEDİ.

 

TBMM Başkanı Binali Yıldırım ,”Her başlangıç bir umut, dolayısıyla başlayan yeni Hicri yılın İslam dünyası için de barışa, huzura, refaha, vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Hicri yılbaşı ve Muharrem ayı dolayısıyla TBMM Başkanı Binali Yıldırım yaptığı açıklamada, gün vesilesiyle bütün Müslümanların Hicri 1440. yılını tebrik ettiğini belirterek, “Hz Peygamber (SAV) Mekke karanlığında, Medine’nin nuruna hicret yolculuğuna başlamıştır. Her başlangıç bir umut, dolayısıyla başlayan yeni Hicri yılın İslam dünyası için de barışa, huzura, refaha,  vesile olmasını diliyorum. İyi bir başlangıç olmasını temenni ediyorum.” dedi.

 

Muharrem ayının aynı zamanda bir matem ayı olduğuna da dikkat çeken TBMM Başkanı Yıldırım şunları söyledi; “Biliyorsunuz bundan tam 1338 yıl önce Kerbela’da büyük bir katliam gerçekleşti İslam aleminde. Hicretin 61. yılında peygamberimiz Hz. Muhammed Efendimizin, ‘ gözümün nuru’ dediği torunu Hz Ali Efendimizin ve Hz Fatima’nın evladı Hz Hüseyin ve ailesine mensup 71 kişi vahşice Kerbela’da katledilmiştir. Peygamber efendimizin beka alemine göç etmesinden 48 yıl sonra bugün, Irak topraklarında gerçekleşen bu katliamın sebebi, Muaviye’nin evladı yezidin iktidarı elinde tutma hırsından kaynaklanmıştır. Maalesef,  bu katliamla İslam dünyasında o günden itibaren Şii ve Sünni şeklinde bir ayrışma meydana gelmiş ve zaman zaman bu ayrışma kin ve nefret tohumları olarak yansımıştır. Temennimiz ve umudumuz, aydınlık günlerin yakın olması, hep İslam dünyasında umudun iyiliklerin hakim olmasıdır.”

Haber : Sümer TAŞKIRAN

YORUM ALANI

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.