SON DAKİKA

“TRAFİK GÜVENLİĞİ MESELESİ DÜNYANIN HER YERİNDE TOPLUMLARIN ÖNCELİKLERİ ARASINDA YER ALIYOR”

Bu haber 03 Şubat 2021 - 12:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen 2021–2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ve Eylem Planı ile Trafik Medya Yüzlerinin Tanıtımı ve Trafik Medya Ödülleri Programı’na katıldı.

Programda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ve 2021-2023 Eylem Planı’nın hayırlara vesile olmasını dileyerek belge ve planın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

“OTOYOLLARIMIZIN UZUNLUĞUNU İKİ KAT ARTIRDIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, programın tanıtım videosunda “İzlediğiniz kazalarda yaralanan insanlar sadece bir istatistiki veri değil, hepsini tanıyoruz” diye bir ifade bulunduğuna dikkati çekerek, “Bu cümleyi duyduğumuzda muhtemelen hepimizin aklına trafik kazalarında kaybettiği bir tanıdığımızın yüzü gelmiştir. Çünkü trafik kazalarında, evlattan anne babaya, kardeşten arkadaşa o kadar çok sevdiğimizi kaybettik ki, bu acıların tarifi mümkün değildir” diye konuştu.

Türkiye’de bir dönem her akşam âdeta savaş bilançosu gibi trafik kazası haberlerinin yayımlandığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, o dönem ülkedeki yolların tek şerit gidiş, tek şerit geliş ve üstelik çoğunun da bozuk olduğunu, bu yollarda en küçük bir hatanın facia demek olduğunu anlattı.

“TRAFİK GÜVENLİĞİ MESELESİ DÜNYANIN HER YERİNDE TOPLUMLARIN ÖNCELİKLERİ ARASINDA YER ALIYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sıfır can kaybı, sıfır yaralanma, sıfır maddi hasar’ hedefimize ulaşana kadar da inşallah çalışmaya devam edeceğiz. Esasen bu konu her türlü siyasi ve fikri ayrılığın, her tür rekabetin, her türlü tartışmanın üstünde bir meseledir. Dolayısıyla bu ülkede yaşayan istisnasız herkesin, trafik güvenliği hususundaki çalışmalara destek vermesi şarttır” dedi.

Trafik güvenliği meselesinin dünyanın her yerinde toplumların öncelikleri arasında yer aldığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2010 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda “Küresel yol güvenliğinin iyileştirilmesi” kararı alınarak 2011-2020 yılları arasında trafik kazaları kaynaklı ölümlerin yüzde 50 azaltılmasının hedeflendiğini söyledi.

Türkiye olarak bu deklarasyona imza attıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kapsamda ilk olarak 2011-2020 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi’ni Başbakanlık genelgesi olarak yayımladıklarını, ardından da 2017 yılında bir uygulama politika belgesi hazırlayarak uygulamaya koyduklarını aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaya öncelikli trafik düzenine geçildiğini, maket trafik araçları, otoyollarda ortalama hız koridoru, trafik ekiplerinin görünürlüğünün arttırılması, tuzak radar uygulamasının kaldırılması, drift yapanlara, makas atanlara yüksek cezalar getirilmesi gibi yeniliklerin bu plan çerçevesinde gerçekleştiğini anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, trafik yönetimi kapasitesini de yükselterek son 2 yılda 6 bini emniyet, 2 bini jandarma olmak üzere 8 bin yeni trafik personelini göreve başlattıklarını, bugün itibariyle trafik denetleme faaliyetlerinde toplam 28 bin 700 personelin görev yaptığı bilgisini paylaştı.

Trafik birimlerine de içinde motosikletlerden ekip arabalarına dronlardan helikopterlere kadar çok çeşitli araçların olduğu 8 bin 400 taşıt tahsis edildiğini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu: “Aldığımız her tedbirin kendine göre sonuçları oldu. Ortalama hız koridoru sayesinde, otoyol ağımızda geçtiğimiz yıl hamdolsun kazalar yüzde 25, can kayıpları yüzde 33 azaldı. Dron ve helikopter denetimlerimizde son iki yılda 215 bin kural ihlali tespit edildi. Yollara yerleştirdiğimiz 790 maket trafik ekip aracı sayesinde 3 kilometre yarıçapındaki alanlarda meydana gelen ölümlü kazalar yüzde 18 düştü. Genel olarak baktığımızda, ülkemizde 100 bin nüfus başına düşen can kaybı 2010 yılında 13,4 iken, bu sayı 2019’da yüzde 56 azalışla 5,9’a geriledi. Böylece, dünyada trafik kazalarındaki can kaybında yüzde 50 azalış hedefini tutturan iki ülkeden bir olduk. Bu sonuçta etkili olan daha pek çok faktör vardır. Bayramlarda çok ciddi kampanyalar yürüttük. Trafik eğitim tırlarımız ülkemizi karış karış dolaştı. Trafik eğitim parklarıyla çocuklarımızı bilinçlendirdik. Havayolu ve demiryolu yatırımlarımız sayesinde karayollarımızın üzerindeki yükü azalttık.  Gelişen refaha ve artan üretime bağlı olarak araçların yaş ortalamasını, dolayısıyla teknik kabiliyeti artırdık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm yapılanlara rağmen henüz işin bitmediğinin altını çizerek, “Bizim bir defa içimizin soğuması, kalbimizin mutmain olması için görmemiz gereken rakam sıfır kaza, sıfır can kaybı, sıfır acıdır” dedi.

HABER. SÜMER TAŞKIRAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.