SON DAKİKA

TÜRKİYE, ULUSLARARASI TELEKOMÜNİKASYON BİRLİĞİ’NİN KONSEY ÜYELİĞİNE SEÇİLDİ

Bu haber 08 Kasım 2018 - 1:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ülkemiz daha önce de dört dönem ITU Konsey Üyeliği yapmıştı.Ülkemizin de kurucu üyeleri arasında yer aldığı ve 29 Ekim’de başlayan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin (ITU) üst düzey ve en yetkili konferansı olan Tam Yetkili Temsilciler Konferansı Dubai’de sürüyor.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre, ITU’nun 2018 yılı Tam Yetkili Temsilciler Konferansı’nda gerçekleştirilen seçimlerde ülkemiz yeniden ITU Konsey üyesi seçildi. ITU üyesi ülkelerin %25’ini oluşturan 48 üyeden oluşan Konsey’de yer alacak ülkelerin belirlendiği seçimlerde ülkemiz 146 ülkenin oyunu alarak 2018-2022 dönemi için Batı Avrupa Bölgesinden (B Bölgesi) ITU Konsey üyesi olarak seçildi. Ülkemiz, ilk olarak 2002 yılında Marakeş’te yapılan Tam Yetkili Temsilciler Konferansında ITU Konsey üyesi olarak seçilmişti. 2006, 2010 ve 2014 yıllarında yapılan Tam Yetkili Temsilciler Konferanslarında da Konsey üyeliğine seçilerek 4 dönemdir ITU’nun yönetiminde söz sahibi olmayı sürdüren Türkiye, PP-18’de gerçekleştirilen seçimlerde de başarılı olarak önümüzdeki 4 yıl boyunca ITU Konseyinde temsil edilme hakkını elde etti.
Ülkemiz PP-18’de, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit TURHAN riyasetinde, Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih SAYAN, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah KARAGÖZOĞLU, BTK Kurul Üyeleri ile BTK ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yetkililerinin yanı sıra sektör temsilcilerinin de yer aldığı üst seviyeli bir heyetle temsil ediliyor. Ülkemizin Abu Dabi Büyükelçisi Can Dizdar ve Dubai Başkonsolosu İlker Kılıç’ın da heyetimizde yer alıyor.
Tam Yetkili Temsilciler Konferansında Birliğin gelecek 4 yıla ilişkin temel politikaları ile stratejik ve mali planı kabul edilirken, geçtiğimiz 4 yılda Birlik faaliyetlerinde kaydedilen gelişmeler gözden geçiriliyor. ITU’nun Kuruluş Yasası ve Tüzüğü için üye ülkeler tarafından teklif edilen değişikliklerin değerlendirildiği konferansta alınan kararlar üye ülkeler açısından bağlayıcılık taşıyor.
PP-18 sırasında ITU Konsey adaylığımıza yönelik çalışmalar kapsamında pek çok ülke ile üst seviyeli ikili temaslar gerçekleştirildi. Bu kapsamda ABD, Rusya Federasyonu, İngiltere, Çin Halk Cumhuriyeti, Suudi Arabistan, İran, Azerbaycan, Makedonya, Uganda, Burkina Faso, Lesotho, Fildişi Sahili, Sierra Leone ve Senegal’in de aralarında bulunduğu pek çok ülke heyet başkanları ve heyetler seviyesinde görüşmelerde bulunuldu.
Ayrıca, PP-18 sırasında, üst seviyeli temsilcilerin politika konuşmalarını yapabilmeleri için ilk hafta içinde ayrılan politika konuşması” zamanları kapsamında 31 Ekim 2018 günü Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan tarafından ülkemiz adına bir konuşma gerçekleştirildi. Ülkemizin adaylığının duyurulması ve destek talep edilmesi amacıyla 1 Kasım 2018 tarihinde Genel Kurul görüşmeleri sırasında ülkemiz tarafından katılımcılar için bir kahve molasına ev sahipliği yapıldı.
HABER: SÜMER TAŞKIRAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.