SON DAKİKA

ULUSLARARASI UYUŞTURUCU KONFERANSI ANTALYA’DA BAŞLADI

Bu haber 06 Aralık 2018 - 16:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Polis Akademisi Başkanlığı Suç Araştırmaları ve Kriminoloji Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından Antalya’da düzenlenen “Türkiye’de ve Dünyada Uyuşturucuyla Mücadele” konulu Uluslararası Uyuşturucu Konferansı İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun açılış konuşmasıyla bugün başladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 6-8 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek konferansın açılış konuşmasında denizde, karada, okul önlerinde, Kato Dağı’nda, Pülümür Yaylası’nda, 2000-3000 metre yükseklikteki operasyon noktalarında, uyuşturucunun bütün mecrası boyunca ciddi bir takip ve mücadele içinde olunduğunu, hem bir saha pratiği hem de bir literatür ortaya koymaya çalıştıklarını belirterek, “PKK ve uyuşturucu arasında organik bağ bu kadar açıkken, Avrupa’nın ve ABD’nin resmi kurumlarının kararlarına, raporlarına girmişken örgüte karşı ciddi mücadele tavrı görememeyi bilakis üretim ve dağıtım artışına yönelik adımların gelmesini, hala bu örgüte silah, lojistik destek ve yasal koruma sağlanmasını, 21. yüzyılın medeniyet normlarıyla izah edemiyoruz. Eğer terörün olmadığı bir dünya istiyorsak uyuşturucunun olmadığı bir dünyaya ulaşmalıyız, denklem bu kadar basittir. Çünkü para olmazsa terör de olmaz” dedi.

ERZİNCAN’DA UYUŞTURUCU OPERASYONU

Erzincan’da dün gerçekleştirilen uyuşturucu operasyonuna da dikkati çeken İçişleri Bakanı Soylu, “Sadece 2018’de 134.088 operasyon yaptık. Yaklaşık 80 ton esrar, 19.600.000 adet captagon, 7.800.000 adet ecstasy yakaladık. Yakaladığımız eroin miktarı 15.9 tondu. Dün güzel bir haber aldık. Arkadaşlarımız Erzincan’da bir TIR’ın kasasında 1.271 kilo eroin yakaladı. Tek seferde yakalamalarda önemli bir rakamdı. Emeği geçen bütün mesai arkadaşlarıma buradan selamlarımı ve tebriklerimi gönderiyorum. Eroin rakamına Erzincan’da dün yakaladığımız 1.271 kilo eroin dahil değildir” dedi.

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya’da yaptığı konuşmada, uyuşturucu madde kullanımının teknolojinin gelişimi, küreselleşmenin etkisi, toplumsal değişimin hızlanması ile birlikte tüm dünyanın ve ülkemizin karşı karşıya olduğu, doğrudan genç kuşağı hedef almak suretiyle birçok hayatı karartan, toplumların geleceği için önemli tehditler oluşturan küresel bir sorun olduğunu söyledi.

NARKOTİM’İN ÇALIŞMALARI

2014 yılında hayata geçirilen NARKOTİM’lere ve yapılan çalışmalara işaret eden Emniyet Genel Müdürü Uzunkaya, “Önümüzdeki 6 yılın uyuşturucu ile mücadele konusundaki yol haritasının belirlenmesi, yapılan çalışma ve faaliyetlerin tüm yurtta eşgüdüm ve koordinasyon içinde birbirini destekleyecek ve etkisini artıracak şekilde yürütülmesi amacıyla “2018-2023 Uyuşturucu ile Mücadele Ulusal Eylem Planı ve Strateji Belgesi” tüm paydaş kurum ve kuruluşların katılım ve destekleriyle oluşturulmuştur” dedi.

2017 YILINDA OPERASYONLARDA , 64 TON ESRAR, 13 TON EROİN ELE

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, “Emniyet Teşkilatı olarak 2017 yılında gerçekleştirdiğimiz 108.676 uyuşturucu operasyonunda; 156.837 şüpheli yakalanarak, 64 ton esrar, 13 ton eroin ve 950 kg kokain, 23.258.147 adet captagon, 5.401.879 adet ecstasy, 3.086.227 kök kenevir ele geçirilmiş, çağın vebası olan uyuşturucu ile mücadelede rekor düzeyde bir başarıya imza atılmıştır” dedi.

Konferansın açılış törenine Antalya Valisi Sayın Münir Karaloğlu, Emniyet Genel Müdürü Sayın Celal Uzunkaya, Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak, Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanı İbrahim H. Seydioğulları, Antalya İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan ve Prof. Dr. Sevil Atasoy katıldı.

Haber; Sümer TAŞKIRAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.