SON DAKİKA

GENÇLİĞİN FELAKETİ UYUŞTURUCU

Bu haber 02 Eylül 2019 - 13:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

   Günümüzde gittikçe yaygınlaşan 12-17 yaş bandına kadar inen uyuşturucu; toplumu ve toplum yapısını tehdit etmekte, sağlıklı bireylerlerin yerine uyuşturulmuş nesillerin yetişmesine zemin hazırlamaktadır.

      Uyuşturucu denince akla ilk gelen, eroin ve çeşitleridir. Ancak içki, sigara, zararlı içecekler de en az bunlar kadar sağlıklı bireylerin yetişmesinde insanlığı tehdit etmektedir.

     Kişileri uyuşturucuya iten sebeplerin başında arkadaş ortamı gelir.           Uyuşturucuya bulaşmış arkadaş grubu, saf, iyi niyetli, kandırılması kolay özellikle aile ortamında huzursuz olan gençleri daha kolay ağlarına düşürüyor. Önce “Bir kez almaktan bir şey olmaz, bak insanı nasıl rahatlatıyor” gibi cilalı sözlerle o genci de yanlarına çekerler. O zehri bir defa aldı mı artık arkası gelir. Daha sonra onu temin etmek için hırsızlık dahil ne gerekirse yapabilir.

     Uyuşturucuların başında şüphesiz esrar gelir. Şimdi esrar’ın yerine DNA’sıyla oynanmış yeni bir bitki SKUNK üretiliyor. Bu, esrardan daha çabuk etki ediyor ( Kafa buluyor) ve çok tehlikeli. Sırasıyla: EROİN, KOKAİN, ECSTACY HAPLAR, BONZAİ, METAMFETAMİZN ve daha nice adını duymadığımız uyuşturucular. Bir de 12-15 yaş aralığında çok yaygın Bali kullanıcıları var. Emniyet teşkilatında uyuşturucu ile mücadele eden Narkotik birimleri çok dikkatli ve titiz çalışmaları sonucu uyuşturucu üreten,satan, kullanan kişi ya da kişilerle mücadelesinde hayli mesafe kat etmiştir. Bu mücadeleye emniyet güçlerinin yanı sıra duyarlı vatandaşların katılması ve destek vermesi gerekiyor.

     Uyuşturucu müptelası olan kişi bu zehri  alabilmek için para temini noktasında soygun, hırsızlık, gasp ne gerekirse yapabiliyor. Anne ve babasından bir şekilde para almaya çalışılıyor, hatta acımasızca hakaret ve darp edebiliyor.

    Türkiye genelinde yakalanan binlerce uyuşturucu satıcıları var, kullananlar var. Sadece 2018’de Ankara’da 8 bin kişi yakalanmış, 2 bin 42 kişi ise tutuklanmış. Yakalananların % 55’i hapisten çıktıktan sonra tekrar aynı işi işleyenlerden oluşmakta. Bunların %40’nın hırsızlıktan kaydı var. Genellikle uyuşturucuların alınıp satıldığı bölgeler var, polis ve istihbarat bunu çok iyi biliyor ve çalışmalarını da çok iyi yapıyorlar. Okul çevrelerinde geçen yıla göre uyuşturucu satışları azalmış durumda. Bunun sebebi de, satıcı okul bahçesine kuşbakışı 200 metre içerisinde yakalanırsa cezası %50 oranında artıyor. Bu da caydırıcı oluyor. Uyuşturucuyla topyekün mücadele ederken anne-babaya (aileye) çok büyük görev düşüyor.

 • “Benim çocuğum yapmaz” demeyin.
 • Okul giriş, çıkışını takip edin.
 • Özel eşyalarını ve cep telefonlarını kontrol edin.
 • Çocuklarınızı sevin ve en yakın arkadaşı siz olun.
 • Çocukları dışlamayın.
 • Kullandıkları argo sözcükler varsa dikkat edin.
 • Evde internet kullanımına kural koyun.
 • Çocuğunuzun yapmasını istemediğiniz şeyi siz yapmayın.
 • Çocuğumuzun arkadaşlarının kimler olduğumu araştırın.
 • Çocuklarınızın yanında kavga etmeyin, kötü söz söylemeyin.
 • Keyfinize göre boşanarak, çocukları ölmeden anne-babasız bırakmayın.
 • Çocukların sevgiye, ilgiye her zamankinden daha fazla olduğunu unutmayın.

     Mutlaka her hastalığın tedavisi olduğu gibi bağımlılığın da tedavisi vardır. Bunun için önce kendiniz ilk adımı atacak ve tedavi olmak için tedavi rehabilitasyon merkezlerine başvuracaksınız. Ankara başta olmak üzere büyük illerde tedavi merkezleri var. İnternette bu merkezlere ulaşabilirsiniz. Yeter ki siz bu hastalıktan kurtulmaya çalışın. Mesela Ankara’da Numune Hastanesi AMTEM Kliniği’ne 0312-395 95 95 telefonuyla ulaşabilirsiniz. Sağlık Bakanlığı ve Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığının acilen uyuşturucu müptelası gençleri tedavi ve rehabilite ederek topluma kazandırmaları gerekmektedir. Bunun için de tedavi merkezlerinin sayısını arttırmak gerekiyor. İçişleri Bakanlığımıza ve Emniyet güçlerimize uyuşturucu ve terörle mücadelesindeki başarılarından dolayı da şükranlarımı sunuyorum.

      Son olarak Milli Eğitim Bakanlığı ( okullar ve öğretmenler ) çocuklarımıza uyuşturucunun zararlarını iyi öğretmeli, sigara, alkol ve uyuşturucu ile mücadelede bir adım öne çıkmalı.

Velhasıl topyekün uyuşturucuya karşı kurtuluş savaşı başlatmalıyız.

ABDULLAH KAPLAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.