SON DAKİKA

WHATSAPP DEĞİLSE HANGİ UYGULAMA?

Bu haber 10 Ocak 2021 - 21:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.

WhatsApp, kullanıcılarına son günlerde yeni gizlilik sözleşmesini kabul etmeleri, yoksa 8 Şubat’a kadar kabul etmeyenlerin telefonlarından uygulamanın silineceği uyarısı yapıyor.

Bu yeni sözleşme ile bir çok verinin Facebook ile paylaşılacağı belirtiliyor

HANGİ VERİLER FACEBOOK İLE PAYLAŞILACAK

Eğer varsa, WhatsApp’a en başta verdiğiniz izne göre ödeme verileriniz ve konumunuz da Facebook ile paylaşabilen veriler arasında.  Bu durum hem Türkiye hem de dünyanın dört bir yanında kullanıcıların WhatsApp uygulamasını silme kampanyasına katılmalarına yol açtı.

ÜLKEMİZDE DURUM NE?

WhatsApp’ın kullanıcılarına yönelik ‘zorunlu güncelleme’ kararına ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, ‘yerli uygulamaları’ kullanma çağrısında bulunarak “BİP ve Dedi gibi milli ürünlerimizde var. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın belirttiği gibi dijital faşizme hep birlikte karşı duralım!”

BİP UYGULAMASI KİMİN?

BİP uygulaması Turkcell tarafından geliştirilmiştir. Turkcell: “Günümüzde kullanıcıların en çok önem verdiği konuların başında kişisel verilerinin güvenliği geliyor. Turkcell olarak bugüne kadar tüm teknolojik altyapımızı ve bilgi birikimimizi müşterilerimizin güvenliğini sağlamak için kullandık. Bugün BİP üzerinden gelen tüm verileri, Türkiye’deki veri merkezlerimizde güvenle saklıyoruz.” diyor.

DEDİ UYGULAMASI KİMİN?

Dedi, Bilgi Teknolojileri ve İnternet Güvenliği Derneği (BTİDER) tarafından geliştirilen yerli uygulama.

Bu iki uygulamanın dışında da yerli uygulamalar var, ama şu aşamada kullanıcı sayıları itibariyle BİP ve Dedi’nin altında kalıyor.

DÜNYA HANGİ UYGULAMAYI TERCİH EDİYOR?

WhatsApp’ın alternatifi olan ve gizliliğe daha çok önem verdiği iddia edilen Telegram ve Signal adlı uygulamaya son günlerde ilgi yükseldi.  Öte yandan WhatsApp’a rakip olarak kurulan Telegram uygulaması dünyada şimdiden milyonlarca kullanıcı sayısına sahip, her geçen gün büyümesini sürdürmeye de devam ediyor.

Bakalım yeni dönemin yıldızı hangisi olacak?

SÜMER TAŞKIRAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.