SON DAKİKA

YÖK ANADOLU PROJESİ TANITIM TOPLANTISI CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bu haber 04 Şubat 2021 - 21:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.


Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) Anadolu Projesi Tanıtım Toplantısı’na Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.
Bütçeden üniversitelere ayrılan payı da ciddi oranda artırdıklarını, yükseköğrenim bütçesinin 2,5 milyar liradan bu yıl itibariyle 36 milyar liraya çıktığını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sadece sayısal değişimlerin yaşanmadığını, kalite odaklı yapısal dönüşümlerin de gerçekleştiğini bu dönemde ilk defa Yükseköğretim Kalite Kurulu’nun kurulduğunu söyledi.


“Yükseköğretimde temel amacımız, eğitim kurumlarımızın kalite odaklı faaliyetler yürütmesi, kalkınmada kritik rolü olan bilimsel alanların desteklenmesidir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Aynı şekilde, Ar-Ge ve inovasyonu teşvik eden iş birliğine açık bir iklimin oluşturulmasını, yerel ve bölgesel özellikler dikkate alınarak, tematik alanlarda ihtisaslaşmanın sağlanmasını hedefliyoruz. Bu doğrultuda çok sayıda eylem planı ve projeyi hayata geçirdik. Üniversitelerimizin ulusal ve uluslararası düzeyde rekabetçi bir yapıya kavuşmalarını temin etmek için yeni projeler üzerinde de çalışıyoruz. Tek tipçi anlayıştan uzaklaşan üniversitelerimiz, farklı değerler üretir hâle gelerek, birbirinin kopyası olmaktan çıkmıştır. Gerçi hâlâ eski Türkiye’nin alışkanlıklarıyla, devletten ve toplumdan kopuk bir şekilde inşa ettikleri hükümranlık alanlarını korumanın peşinde olanlar yok değil. Ama inşallah onlar da adım adım bu ülkenin üniversitesi olduklarını, bu millete hizmet etmekle mükellef olduklarını anlayacaklar. Kendi kişisel ve zümrevi çıkarlarını demokrasi ve özgürlük maskesi altında pazarlayanların gerçek yüzlerini ortaya dökmeyi sürdüreceğiz.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesinin de aldığı mesafeden memnun olduklarını vurgulayarak, salgın döneminde üniversitelerin başarılı bir uzaktan eğitim hizmeti verdiğini, bu sayede yükseköğretimde belirsizlik dönemi yaşanmadığını kaydetti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hamdolsun artık YÖK, bu tür engellemelerle uğraşmak yerine, ülkemizin kalkınması için önemli olan öncelikli alanlara yoğunlaşan, milletimize ve onun değerlerine hizmet eden yeni bir kuruma dönüştü” dedi.Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversite gençlerinin çağın en ileri bilgisi ile donanmasının önemli olduğuna işaret ederek, bu amaçla yükseköğretim için belirlenen akademik ve idari kadrolarda, yeni kurulan üniversitelerin desteklenmesine özel önem verdiklerini kaydetti.
DÜNYANIN ÖNDE GELEN ÜNİVERSİTELERİNİN SAYGIN HOCALARININ, UZAKTAN EĞİTİM YOLUYLA TÜRKİYE’DE DERS VEREBİLECEK
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yükseköğretim sistemindeki kalite eksenli büyümenin uluslararası öğrencilerin Türk üniversitelerine ilgisini de artırdığını ve bugün dünyanın dört bir yanından 200 bini aşkın öğrencinin, geleceğe Türk üniversitelerde hazırlandığını sözlerine ekledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, UNESCO’nun verilerine göre Türkiye’nin, uluslararası öğrenci çekmede dünyada ilk 10 ülke arasına girme başarısı gösterdiğinin altını çizdi.
Yükseköğretimde kalite yarışının, sürekli daha iyiyi arayan bir uğraş ve hiçbir zaman bitmeyecek bir süreç olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Anadolu’da yaktığımız bu meşalelerin aydınlığını her yıl artırması için YÖK Anadolu Projesi gibi yeni atılımları ve yeni projeleri önemli görüyoruz. Biz Cumhurbaşkanlığı olarak tüm imkânlarımızı, gençlerimizin nitelikli eğitim alabilmeleri için seferber etmiş durumdayız. Bundan sonrası, üniversitelerimize ve hocalarımıza kalıyor. Onların da üzerlerine düşeni en iyi şekilde yapacaklarına inanıyoruz” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, YÖK Anadolu Projesi ile 2006’dan sonra kurulan üniversiteler arasından seçilen 15’inin, geleneği oluşmuş ve marka hâline gelmiş kıdemli 12 üniversitenin insan kaynağı ve altyapısından yararlanmasını hedeflediklerini belirterek, 15 genç üniversitede proje kapsamına alınan 63 bölümündeki öğrencilerin, bazı dersleri, bu 12 üniversitenin kıdemli hocalarından alacaklarını bildirdi. Proje kapsamında eşleştirilen kıdemli üniversiteler ile 2006’dan sonra kurulan üniversiteleri açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, YÖK Anadolu Projesi’nin üniversitelere, öğrenci ve akademisyenler hayırlı olmasını diledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, YÖK’ün uygulamaya koyacağı bir başka önemli projenin müjdesini de vermek istediğini belirterek, “Bu proje, YÖK Akademik Kariyer-Liyakat Projesidir. Bu projenin amacı, doktoralı insan kaynaklarının yükseköğretim sistemimizde daha şeffaf ve liyakat odaklı bir şekilde istihdamına imkân sağlamaktır. Türk veya yabancı uyruklu, doktorasını başarıyla tamamlamış tüm akademisyen adaylarımız ile stratejik hedefleri doğrultusunda öğretim üyesi arayan üniversitelerimiz, bu platformda bir araya gelecektir” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hazırlıkları tamamlanan bu projenin de gelecek haftadan itibaren uygulamaya geçeceğini bildirerek, bu projenin YÖK Anadolu Projesini destekleyen bir uygulama olacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın önde gelen üniversitelerinin saygın hocalarının, uzaktan eğitim yoluyla Türkiye’de ders verebilmelerine imkân sağlayacak çalışmanın da yapıldığını dile getirerek, amaçlarının gençleri farklı akademik kültürler ile tanıştırmak olduğunu bildirdi.
Konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, YÖK Anadolu Projesi’nde yer alan üniversitelerin rektörleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

HABER: SÜMER TAŞKIRAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.